Morální dilema: Ochrana klientů VS Svoboda rozhodování

Vážení klienti naší směnárny i příležitostní čtenáři,
 
dnes tu máme něco, co není ani článek, ani návod, ani vyjádření. Dnes Vás upřímně žádáme o Váš názor a pohled na věc - na naše morální dilema. Téma je jednoduché na předložení, leč nesmírně složité na rozklíčování: Ochrana klientů VS Svoboda rozhodování.
 
Je totiž snadné rozhodovat se mezi dvěma věcmi, z nichž jedna je lepší a druhá horší. Jak se ale rozhodnout mezi tím, co si vzájemně odporuje, přitom oboje má pozitiva i negativa a zároveň se nedá ani určit, co z toho je vlastně vyloženě lepší nebo horší? Přesně zde bychom ocenili Vaše postřehy, názory a připomínky.
 
V poslední době se čím dál častěji stává, že klienti-nováčci mění kryptoměny s úmyslem investovat do nějakého podezřelého projektu nebo tokenu. Ačkoliv u nás nemění přímo tyto konečné "shitcoiny" a pouze si zakupují regulérní kryptoměny (či šíře známe ERC-20 tokeny) na svou peněženku, zmíní se o tomto svém úmyslu, jak s nimi dále zacházet a kam je "nalít". Pokud se tak stane, varujeme je před velkou potenciální rizikovostí, oni si však často trvají na svém, že jsou si všeho vědomi, vše znají, vědí a že to tak chtějí (my víme že to tak není, ale až poznají skutečnou podstatu věci, bude již pozdě). Z komunikace je cítit, že se často jedná o nějaké naočkované začátečníky, kteří se nechali přemluvit do nějakého HYIPu se závratnou ziskovostí, který ještě ani nemusí být vyloženě "provařený", aby se dalo odkázat na i finančně méně gramotnému pochopitelné a přístupné důkazy.
 
My máme z principu svých obchodních podmínek právo transakci neuskutečnit, jenže zde právě nastává to dilema – my víme, že na 99% o své takto dále utracené prostředky tito zákazníci následně přijdou. A i když je varujeme, mrzí nás to a nechceme být vstupní bránou do světa, který díky absenci finanční gramotnosti pro ně bude znamenat další ztrátu a zařadí je na listinu dalších obětí podvodů. Tento přístup tedy velí k tomu transakci neprovést, vrátit peníze a konec. JENŽE ... jak bychom s tímto lišili od např. bank, které někdy i zastavují platby směřující na nákup kryptoměn na burzy či směnárny? I ony to odůvodňují tím, že klienta chrání, protože třeba "Bitcoin je podvod". A zde nejde o to, "co je podvod a co už ne" (i na to se různí názory a přesnou čáru plošně nakreslit nelze), zde jde o samotný princip. My chceme ctít svobodnou volbu klientaon by měl mít plné právo svobodně a podle svého nakládat se svými pracně vydělanými penězi. To je přeci jeden ze základních principů kryptoměn, vlastní kontrola a vlastní zodpovědnost. Ani stát, ani banky, ani my bychom mu neměli mluvit do toho, za co je bude chtít utratit!
 
A teď ... no ... co s tím? Skloubit se to nedá, jedno v tom vylučuje druhé, pokud má být respektováno a provedeno pořádně. Jak to tedy prosím vidíte Vy? Je lepší respektovat svobodnou volbu nehledě na okolnosti, nebo by měla nad tímto převážit ta "nedobrovolná ochrana"?
 
Děkujeme za jakékoliv Vaše podněty, názory, vyjádření a postoje.
 
 
 
S pozdravem
Váš tým VirtualProperty