Nejčastější podvody roku 2022 - Part. 2

 

 

V dnešním článku navážeme na náš poslední příspěvek, ve kterém jsme si přeopakovali nejčastější podvody související s kryptoměnami, v hesle opakování je matka moudrosti. Blíží se vánoční období, které je jako stvořené pro nárůst podvodné aktivity v online prostoru, a proto se sejde připomenout si, na co si dávat pozor. Pojďme se tedy společně podívat na nejčastější krypto podvody roku 2022 - part 2:

 

Podvod typu Rug Pull. Tento typ podvodu, který bychom mohli volně přeložit jako trhnutí kobercem, představuje koncept, ve kterém podvodníci vytvoří něco průlomového, zajímavého, s velkým potenciálem růst, něco, co má na první pohled zaujmout širokou veřejnost. Může se jednat o nový NFT token, investiční projekt nebo novou kryptomenu, kterou podvodníci „napumpují“, dobrým marketingem veřejnosti prodají, a to vechno s primárním cílem – podpořit investice lidí do těchto komodit na maximum. Jakmile se projekty zhodnotí, podvodníci projekt uzavřou, finance shrábnou a investorům zůstanou jen oči pro pláč.

Příkladem takového podvodu je například Squid Coin, který byl pojmenován po úspěšném seriálu na Netflixu – Squid Game. Jelikož seriál sklidil obrovský celosvětový úspěch, lidé se snažili na tomto hitu nabalit a hromadně do nového coinu investovali. Cena tokenu Squid se tak zvýšila z hodnoty 1 centu na přibližně 90 dolarů za token. Nakonec se obchodování zastavilo, všechny peníze zmizely a hodnota tokenu dosáhla nuly, protože se lidé pokoušeli svých mincí hromadně zbavit. Podvodníci od těchto investorů vydělali přibližně 3 miliony dolarů.

 

Rozdávání kryptoměn na sociálních sítích. Na sociálních sítích se častokrát setkáváme s četnými podvodnými příspěvky, které slibují rozdávání bitcoinů. A to zcela zdarma! Některé z těchto podvodů dokonce zahrnují falešné účty celebrit či jiných známých osobností, které propagují rozdávání dárků, aby nalákaly další lidi. Když však někdo klikne na daný odkaz, je automaticky přesměrován na podvodnou stránku se žádostí o ověření totožnosti, což je podmínkou pro získání darovaných bitcoinů. Proces ověření může také zahrnovat uskutečnění reálné platby k prokázání pravosti účtu. Oběť tak s největší pravděpodobností o svou platbu přijde – nebo, a co je ještě horší, může kliknout na škodlivý odkaz, pomocí něhož oběti podvodníci ukradnou osobní a citlivé údaje.

 

Phishing. Phishingové podvody patří mezi nejběžnější typy podvodů, a to i na trhu s kryptoměnami. V tomto podvodu podvodníci oklamou oběti, aby jim poskytli citlivé informace, jako jsou čísla sociálního pojištění, hesla, informace o kreditních kartách či data narození. Útoky se mohou vyskytovat na sociálních sítích, falešných webových stránkách, které se tváří jako reálné weby, nebo mohou dorazit do e-mailu oběti, kde si podvodníci hrají na reálné instituce – například světově známé burzy. Cílem tohoto podvodu je získat přístupy do peněženky oběti, a vybělit obsah tak rychle, jak jen to jde.

 

Hledání práce. Stále častěji se objevují podvody, které jsou zaměřeny na lidi, kteří hledají práci. Podvod se většinou odehrává na sociálních sítích, kde se oběti ozve někdo s velmi lákavou nabídkou práce, která ale vyžaduje absolvování školení, za které je třeba – jak jinak – zaplatit v kryptoměně. Cíl je jasný - vylákat z oběti finance, přestože se mnohdy nachází ve velmi nepříznivé životní situaci.

 

Ukradnutí identity. Velmi častý a velmi nebezpečný typ podvodu, který je o něco náročnější odhalit, zvláště na první pohled. Jedná se o situaci, kdy se podvodníci pokoušejí vytvořit falešný pocit bezpečí vydáváním se za důvěryhodný účet. Tyto účty mají velmi podobné názvy s pouze jedním nebo dvěma změněnými písmeny a používají logo kryptoměny nebo peněženky, za kterou se snaží vystupovat. Může se jednat o kopii webových stránek burz či ověřených služeb, které velmi chytře zkopírují a napodobí. Pod touto rouškou důvěryhodnosti se zločinci pokusí oklamat uživatele, aby jim poskytli své soukromé informace - v kryptoměnách je to obvykle získávání údajů o uživatelských peněženkách nebo oklamání uživatelů, aby přenesli své krypto na falešný účet.

 

Podvodů je bohužel v dnešním světě mnoho, a ani zdaleka jsme nezahrnuli všechny. Základní rysy jsme si ale v našich dvou příspěvcích shrnuli, proto věříme, že u vás podvodníci už nepochodí. Pokud byste narazili na něco, co Vám přijde podezřelé, a nemáte jistotu, jestli se skutečně jedná o podvod, nebojte se nám ozvat. Náš tým s Vámi velmi rád celou situaci probere :-)

 

Vaše VP

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4