Perličky a zajímavosti #13

1.) Když Vám sláva stoupne do hlavy, můžete skončit podobně jako mladý a potenciální trader Stefan Qin. Ten dnes čelí možnému vězení a pokutě až do výše 350.000 dolarů, a to má Stefan v současnosti pouze 24 let. Čím si toto zasloužil?
 
Když měl Stefan 19 let, odešel z vysoké školy a přestěhoval se do New Yorku, kde založil hedgeový fond s názvem Virgil Capital. Prohlásil, že našel tajemství obchodování s kryptoměnami, které bylo údajně založené na matematických algoritmech pro sledování směnných kurzů kryptoměn s cílem využít cenové výkyvy na různých burzách. Potenciálním investorům tvrdil, že jeho obchodování je takovýmto způsobem imunní před prudkými cenovými změnami. 
 
A jak říká přísloví, štěstí přeje začátečníkům - Stefanovi taktéž. Zhruba rok po spuštění obchodování byla návratnost fondu údajně až 500%, což samozřejmě přivolalo masivní vlnu nových investorů. Tomu pomohl i článek ve Wall Street Journal, který mladého obchodníka vychválil do nebes. Stefanovi rostlo nejen sebevědomí, ale i jeho majetek, pád na zem se však stále více přibližoval.
 
Ve zkratce - Stefanovo zázračné obchodování byla jasná Ponziho schéma, a místo investování na burzách po celém světě utrácel peníze investorů na svůj luxusní a nákladný životní styl (například si pronajal apartmán, s měsíčním nájemným ve výši 23.000 dolarů). Dohromady podle odhadů Stefan ukradl více než 90 milionů dolarů od více než 100 investorů. Před soudem své chování olitoval a nyní čeká, jaký "luxus" mu soud nadělí na nejbližší roky. A takový šikovný kluk to byl ...
 
 
2.) Korona krize položila na kolena mnohé firmy i odvětví, nejen u nás, ale i ve zbytku světa. Korea není výjimkou. Opatření, které se snaží omezit pohyb lidí a setkávání, zatřásly zábavným a uměleckým průmyslem, které jsou pro tamní obyvatelstvo významným relaxačním prvkem. Primárně se jedná o karaoke bary, z nichž více než 2000 bylo nuceno zavřít své podniky. 
 
Korejci se však vynalezli a v těchto těžkých časech podpořily zábavu a umění prostřednictvím širokého spektra aplikací, které fungují na principu blockchainu. Mezi ně patří například aplikace spojená s již zmíněným karaoke - Somesing, která mimo jiné umožňuje aktivním zpěvákem získání tokenů od ostatních uživatelů, nebo služba MovieBloc, která umožňuje tvůrcům filmů odprezentovat svá díla veřejnosti (nakolik kina jsou pochopitelně zavřené). Uživatelé této služby si mohou vydělat tokeny psaním recenzí, hodnocením filmů nebo poskytováním titulků, přičemž tyto tokeny jsou zalistované na hlavních domácích kryptoburzách, například Bithumb.
 
 
3.) Kdo vlastní Bitcoin? Otázka, kterou se zabývá stále více odborníků, možná zná svou odpověď. Londýnská společnost Copper.co podle svých analýz odhaduje, že z celkového počtu 18.625 milionů bitcoinů v oběhu, je zhruba 56% bitcoinů ve vlastnictví investorů, 18% je ztracených (zapomenuté peněženky, úmrtí majitelů atd.) a 15% je v rukou aktivních obchodníků. Zvyšné procento představují mince, které teprve budou vytěžené minermi. 
 
Podle společnosti Copper představují většinu kryptodržitelů tzv. Hodleři (resp. ti, kteří plánují kryptoměny dlouhodobě držet), konkrétně společnost odhaduje, že 8 z 10 majitelů kryptoměn jsou právě Hodleři, což může mít značný vliv na poptávku a cenu samotného bitcoinu. Aktuálně trh totiž závisí od nové nabídky zhruba 3,2 miliona bitcoinů na burzách, kterou mají v držení aktivní obchodníci.
 
 
A to je na dnes vše :-) 
 
 
Váš tým VirtualProperty