Perličky a zajímavosti #16

El Salvador: Svět nedávno obletěly zprávy, že El Salvador plánuje díky návrhu prezidenta Nayib Bukeleho přijmout Bitcoin jako oficiální státní platidlo. Pokud kongres schválí prezidentův návrh, El Salvador se stane první zemí, která bude vedle US dolaru akceptovat Bitcoin jako rovnocennou státní měnu. Cílem je dostat snadněji finance zpět do země od občanů, kteří vydělávají za hranicemi El Salvadoru, protože značnou část státní ekonomiky tvoří právě tyto finance. Jak uvedl prezident na svém twitteru, kdyby se investovalo pouze 1% z tržní kapitalizace Bitcoinu v El Salvadoru, HDP země by vzrostlo o 25%. Uvidíme, zda kongres tento návrh následující týden schválí.

 

USA: Ve Spojených státech se toho událo o něco více. Jak jste mnozí zachytili, nad krypto-uživateli v USA se schylují černé mračna. A to převážně díky novému prezidentovi, Joe Bidenovi, který se pustil do války s daňovými úniky, převážně ve spojitosti s kryptoměnami. Kromě absurdně vysokého zdanění plánuje nová administrativa centrální sběr informací na daňovém úřadě a jejich následnou výměnu se zahraničními burzami, které podle administrativy poskytují skrýše pro americké občany, kteří se údajně chtějí vyhnout danění. Absurdní a smutné.

 

Nová americká administrativa chce mimo jiné otevřít otázku role kryptoměn při ransomware útocích na nejbližším zasedání G7. Je to primárně reakce na nedávný hackerský útok na společnost Colonial Pipeline, při kterém skupina ruských hackerů způsobila nemalé finanční škody a odstavila mnohé oblasti USA od dodávek plynu. Jak uvedl poradce pro národní bezpečnost, ransomware je národní bezpečnostní prioritou. Zda bude tato diskuse pro oblast kryptoměn přínosná, nebo naopak destruktivní, ukáže až čas.

 

USA opustíme pozitivní zprávou, která je v současném kontextu velmi důležitá. Jeden z nejvyšších amerických technologických a anti-monopolistických poradců, Tim Wu, vlastní podle údajů z majetkového přiznání, miliony dolarů v Bitcoinu a statisíce dolarů ve FIL (nativní mince digitálního úložného prostoru a platformy pro vyhledávání dat fileCoin). Wu byl dlouho kritikem vlivu a moci velkých technických společností, o čemž napsal četné knihy a odborné publikace. Vlivný poradce je důležitým krokem ke změně vnímání kryptoměn v samotném nitru Bílého domu - doufejme, že jeho vliv bude vnímat i samotný prezident a zmírní tak své současné postoje. 

 

Afrika: Mohlo by se zdát, že v současném světě jsou kryptoměny převážně investičním nástrojem či nástrojem pro finanční spekulace, ukotvené primárně v rozvinutých ekonomikách. Také by se mohlo zdát, že jen málo pozornosti je věnováno přínosu technologie pro zlepšení sociálního a ekonomického blahobytu zemí a obyvatel. Opak je však pravdou. Několik společností začalo investovat do implementování blockchain technologie do několika afrických států, kde chtějí takto dosáhnout zlepšení sociální situace obyvatelstva. Příkladem je Etiopie, kde vláda podepsala dohodu o vytvoření národní databáze ID pro studenty a učitelé pomocí decentralizovaného digitálního řešení. Dohoda zahrnuje poskytování ID pro 5 milionů studentů přes 3500 škol, které budou využité k ukládání vzdělávacích záznamů. Digitální identita je přitom jedna ze základních věcí na cestě k pokroku, která chybí ve většině afrických zemí. Za inovacemi na africkém kontinentu stojí momentálně převážně Cardano, ale přísun nových vlivů lze ještě očekávat. Věříme, že tento přístup konečně Afriku posune vpřed.

 

Sport: A poslední zpráva, lehká na závěr, je z prostředí zámořské NHL a týká se profi hokejového týmu San Jose Sharks. Ten nedávno oznámil, že začíná přijímat Bitcoin, Dogecoin, Ethereum a další kryptoměny za nákup vstupenek, členství či sponzoringu, jak uvedl prezident Jonathan Becher. Stalo se tak po navázání spolupráce s platební bránou BitPay. Tento krok samozřejmě chválíme :-)

 

To je od nás vše. Brzy nashledanou při dalším z našich vzdělávacích článků - nejblíže si představíme významné ženy v krypto-průmyslu.

 
Váš tým VirtualProperty