Perličky a zajímavosti #17

1) Zdanění kryptoměna v USA a Plan B: Určitě jste již opakovaně zachytili nesmyslné plány nové americké administrativy na uvalení daňové sazby na krypto-aktiva ve výši 40%. Po oznámení nové strategie se zvedla vlna hněvu mnoha občanů USA, kterým se přístup logicky nelíbí. A jak už to bývá, postupně se začaly objevovat jedinci, kteří nabízejí těmto nespokojeným investorům alternativní řešení. Mezi takovýto spekulanty patří i bývalá profi-námořnice z Ruska, pouze 26-letá Katie Ananin, která pomáhá firmám i jednotlivcům využít mezery v zákonech a vyhnout se tak nesmyslnému danění. Postup je následující: stačí, když americký investor investuje do nemovitostí, státních dluhopisů nebo využije možnost přímého daru do státní pokladny jednoho z daňových rájů, a země se investorovi oplatí udělením pasu, čímž se otevírají možnosti na lepší danění kapitálových výnosů. Plan B Passport, jak se tato strategie nazývá, však není žádný levný špás. Jen samotné zpoplatnění jednotlivých úkonů se pohybuje v rozmezí 100k - 150k USD, přičemž Ananin samotná si ráda řekne o dodatečných 20k USD. Pro nás obyčejných se to nevyplatí, pro americké velryby ... zřejmě znáte odpověď. Více v článku zde.
 
2) Austrálie začíná chápat: Zatímco v USA házejí nové technologii klacky pod nohy, v Austrálii zvolili opačný postup. Tamní vláda rozdělila granty ve výši 4.1 milionů dolarů na dva pilotní projekty založené na blockchainu. Vláda totiž doufá, že obě zafinancované společnosti zvýší produktivitu a konkurenceschopnost australských kritických minerálů a potravinářskeho a nápojového odvětví. Christian Porter, australský ministr průmyslu, vědy a technologie, uvedl, že granty pomohou dokázat potenciál blockchainové technologie, která je podnikům nápomocná při snižování nákladů a byrokracie v celém procesu dodavatelského řetězce. Austrálie si navíc stanovila 5-roční plán, ve kterém chce studovat, jak je možné technologii blockchain využít ke snížení nákladů na splnění předpisů, vývoje technologie a jejímu mezinárodního rozšíření. Tleskáme! 
 

3) V UK sa pochlapili…:…a zadržely zhruba 180 milionů liber (cca 249 milionů USD) v zatím blíže nespecifikované kryptoměne, vše vrámci šetření praní špinavých peněz. Jak uvedla londýnská policie, jedná se zřejmě o jeden z největších krypto - úlovků na světě. Za vším prý stojí 39-letá žena, která byla zadržena z podezření na legalizaci výnosů z trestné činnosti, následně propuštěna na kauci (facepalm), a následně opět zadržena, spolu s trofejí určenou pro policisty. Inu, někdy štěstěna stojí i na straně státních orgánů..

 

4) Burza Binance má asi problém: V poslední době se na veřejnosti začaly objevovat varování regulačních orgánů několika (údajně více než půl tuctu) zemí, které se týkají burzy Binance, která je v současnosti největší kryptoburzou na světě (podle obchodovatelných objemů). Některé ze zemí dokonce burzu přímo vyšetřují, což způsobilo, že mnohé banky či platební brány primárně z EU a UK přestali platby směřující na Binance zpracovávat. Není jasné, zda se jedná o náhodu nebo o koordinovaný postup jednotlivých zemí, ale podobné praktiky jsme zaznamenali již i v ČR, kdy Air bank otevřeně hovoří o stopnutí krypto-plateb na pokyn mateřské banky. No, zřejmě přituhuje…

5) Ransomwary na scéne: V poslední době se roztrhl pytel s online útoky, při kterých hackeři napadají firemní či státní systémy a za jejich "osvobození" žádají výkupné v kryptoměnách (obvykle v BTC). Jako příklad uvedeme akci od skupiny DarkSide, při které byly napadeny systémy firmy Colonial Pipeline, což způsobilo masivní výpadky distribuce paliva. Věděli jste ale, že je několik podobných uskupení, které dělají po světě obdobnou neplechu? Mezi ty nejvlivnější patří již zmíněná Darkside, dále například REvilla, která vykradla data společnosti Apple, za což si vyžádala výkupné v hodnotě 50 milionů USD, nebo Syrian Electronic Army, která je aktivní od 2011 a cíli podporu politické propagandy. Podrobně o těchto ilegálních seskupeních v článku zde.
 
BONUS: A jako malý bonus na závěr jsme pro Vás našli malý kvíz o znalostech z kryptoměn. Pro skalní fanoušky to bude malina, ale osvěžit si znalosti nikdy neuškodí. Vyhodnocení kvízu je na konci článku zde.
 
 
 
Na dnes je to od nás všechno. Nejbližší se zaměříme na začátečníky, kteří u nás značně přibývají a kterým chceme věnovat článek, který se zaměřuje na vše podstatné, co by měl člověk vědět před koupí svých prvních BTC. 
 
 
 
Váš tým VirtualProperty