Stablecoiny - definice, výhody a nevýhody, a ty nejznámější z nich - část 1.

Pokud byste se zeptali lidí na ulici, jakým jedním slovem by charakterizovaly kryptoměny, mnozí by zřejmě řekli slovo volatilita. Vlastnost, kterou můžeme pozorovat zejména v posledních měsících, kdy cenové skoky v rázech stovek procent nejsou již ničím výjimečným, je ideálním nástrojem pro spekulativní účely (je nutné podotknout, že mnozí díky tomu značně zbohatli, jiní přišli o celoživotní úspory). Z dlouhodobého hlediska ale toto brání uznání a přijetí kryptoměn jako platebního prostředku - mnozí se ptají, zda je možné důvěřovat měnám, které jsou velmi volatilní, nestabilní a mají nejasnou vnitřní hodnotu. Převážně z tohoto důvodu byly vytvořeny stablecoiny, které představují speciální typy kryptoměn, původně navrženy na minimalizaci cenové volatility.
 
Kryptoměny původně vznikaly jako decentralizované platební prostředky, které se snažili kompletně oddělit od fiat měn (EUR, USD, atd). Stablecoiny představují přesný opak - jejich hodnota se odvíjí od hodnoty tradičního hodnotového aktiva - nejčastěji USD, avšak častým aktivem je i zlato, ropa či jiné komodity tradiční ekonomiky. Mohou být také kryté jinou kryptoměnou (on-chain) nebo propojené s DAO (decentralizovaná autonomní organizace), která řídí emisi a tvorbu cen. Na rozdíl od běžných kryptoměn, jejichž cena je v mnoha ohledech určená abstraktními faktory (a proto jsou velmi variabilní), stablecoiny jsou zcela vázány na hodnotu a míru poskytovaného aktiva, takže mají stabilní hodnotu. To znamená - nízkou volatilitu.
 
Prvotní myšlenka vytvoření stablecoinu se víceméně oficiálně objevila v roce 2012 v dokumentaci přiložené k první verzi Mastercoinu - jako zakladatelé uvedli, tento protokol jednou umožní navázání kryptoměn na stabilní tradiční aktivum. A v 2015 se tak skutečně stalo, kdy na základě tohoto vývoje vznikl první plnohodnotný stablecoin Tether (USDT), vázaný na dolar v poměru 1:1. Od té doby se vývoj zrychlil a v současné době máme na trhu k dispozici stovky různých typů stablecoinů, například:
 
  • True USD (TUSD): je nepochybně jedním z nejlepších stablecoinů, pokud jde o transparentnost a dodržování předpisů. Mince byly vytvořeny v lednu 2018 společností TrustToken, americkou blockchainovou společností založenou Rafaelem Cosmanem. Samotná společnost je docela zajímavá, protože je složena z absolventů Stanfordu, UC Berkeley a bývalých zaměstnanců společnosti Google. Jak již název napovídá, primárním účelem TrustToken je vydávat kryté aktiva a zcela transparentní (důvěryhodné) stablecoiny, které lze snadno zahrnout do globálního toku kryptoměn a umožnit jejich používání obchodníky, burzami, maloobchodními uživateli, jakož i protokoly DeFi. Transparentnost TUSD zajišťuje neustále aktualizován Proof of Reserves, který provádí společnost Armanino, společnost pro digitální účetnictví, která vyvinula platformu pro audit a zabezpečení na základě TrustExplorer. Uživatelé si proto mohou být jisti, že každý token z deklarované oběžné nabídky ve výši 400 milionů USD TUSD je krytý dolarem nebo jinou fiat měnou, což z něj činí plně zabezpečený stablecoin. Tým navíc tvrdí, že True USD je v souladu s právním rámcem pro digitální aktiva přijatým ve více než 100 zemích.
 
  • Dai (DAI): Stejně jako dvě předešlé měny, je hodnota Dai  vázána na americký dolar v poměru 1:1. Avšak struktura tohoto stablecoinu je o něco komplikovanější. Pravdou je, že na rozdíl od většiny ostatních stablecoinů má DAI ve skutečnosti decentralizovaný charakter. Znamená to absenci ústředního orgánu nad tímto konkrétním stablecoinem, což zajišťuje odolnost vůči regulační kontrole, jako je konfiskace a zdanění, vůči čemuž jsou měny jako USDT a TUSD zranitelné (protože jsou úzce spjaty s monitorovacími orgány). Skutečnost, že Dai je postaven na blockchainu Etherea a využívá své smart contracty, kromě jiného vylučuje možnost výskytu lidské chyby, která může vystavit podíly uživatelů riziku.
 
  • Paxos Standard (PAX): PAX je další stablecoin, který běží na blockchainu Etherea a splňuje standard ERC-20. První PAX token byl vydán v roce 2018 společností Paxos Trust Company (PTC), která se postarala o to, aby byl tento stablecoin v plném souladu s regulačním rámcem newyorského ministerstva financí, které společnosti udělilo Chartu důvěry. PAX má překvapivě poměrně nízkou tržní kapitalizaci - v současnosti největší aktivita zahrnující PAX připadá na dvě kryptoburzy: Coinsbit a Binance, které společně pojmou více než 40% celého objemu PAX obchodů. Výběr obchodovatelných párů, které zahrnují PAX, je také poměrně úzký, protože s touto mincí se nejčastěji obchoduje za Bitcoin, Ethereum a USD Tether.
 
  • Binance USD (BUSD): BUSD se umísťuje hned za Paxos Standard (PAX), protože tento populární stablecoin byl vyvinut ve spolupráci se společností Paxos Trust Company, což z BUSD dělá společný podnik, který má podobné vlastnosti jako PAX. Je zřejmé, že Binance jako jedna z největších platforem na výměnu kryptoměn potřebuje svůj vlastní stablecoin, který by usnadnil vývoj vlastního ekosystému. Zdá se, že vedoucí pracovníci společnosti Binance chtěli přeskočit četné byrokratické lana nutné pro souhlas úřadů, a rozhodli se jít pod Paxovo křídlo, což bylo pravděpodobně správné rozhodnutí vzhledem k všeobecné nepřátelství amerických orgánů vůči kryptoměnám, zejména těm, které jsou poskytované zahraničními společnostmi. Na rozdíl od PAX je stablecoin Binance zahrnut v obrovském počtu obchodních párů a je umístěn proti mnohým zajímavým altcoinům, jakož i proti fiat měnám (a to zejména díky vysoké popularitě této burzy).
 
Zde první část článku uzavřeme a v pokračování si řekneme, jaké výhody a nevýhody jsou se stablecoinama spojeny, kdy se vyplatí je držet a jaké prognózy jim odborníci věští na nejbližší roky. 

 

 

 

Tým Virtual Property

Zdroj obrázku