Stablecoiny - part 2.

 

Základní otázkou spojenou se stablecoinama je otázka - kdy zvažovat jejich nákup? Odpověď je velmi jednoduchá a logická - pokud jste člověkem, který se zajímá o kryptoměny, blockchain technologii či inovace, ale ještě dostatečně nevěříte ve své investorské, případně obchodní dovednosti, stablecoiny mohou být vašim prvním, pohodlným krokem do tohoto odvětví. Stejně, pokud chcete investovat část svého portfolia do jiných komodit, ale jste averzní k riziku, co zjednodušeně znamená, že máte strach nebo respekt investovat peníze do méně známých oblastí, je možno na čase uvažovat právě o stablecoinech. Jak bylo uvedeno v první části článku, hlavní výhoda oproti tradičním kryptoměnám je jejich nízká volatilita. Nováček, který začíná obchodovat s bitcoinem, či ethereem (zejména v posledních měsících), může pěkně narazit - cenové výkyvy mohou přeškolit i profíky, protože ztráta peněz při špatných tržných rozhodnutích skutečně hrozí a stačí na to mnohdy jen jeden zlý krok. Stejně v situacích, kdy trh přejde do recese, ceny mnoha (pokud ne všech) kryptoměn mohou rapidně spadnout, a Vaše portfolio se přímo úměrně zmenší. V těchto situacích může být rozumné využít potenciál stablecoinů a cenu Vašeho majetku ustálit, dokud se trh nepohne rozumnějším směrem.

 

Pojďme se tedy podívat na další výhody, které mohou potenciální investory zaujmout a přesvědčit o tom, že koupě stablecoinů je pro ně ta správná volba:
 
 
1) Nízké poplatky. Začneme výhodou, která je v posledních měsících velmi aktuální - každý, kdo pracuje nebo obchoduje s tradičními kryptoměnami pozoruje buď postupný nebo mnohdy až drastický nárůst v poplatcích, které si "účtují" těžaři za potvrzení odeslaných transakcí. Pokud chce člověk ušetřit, může na potvrzení své transakce čekathodiny, dny, či dokonce týdny (v extrémních případech). Transakce spojené se stablecoinama však vyžadují minimální náklady, což činí stablecoin-transakce levnějšími oproti těm tradičním. I když i toto v současné době platit nemusí ..
 
2) Rychlost transakcí. Blochainová technologie, na které jsou stablecoiny postaveny, umožňuje díky absenci zprostředkovatelů, úředních tahanic či byrokratických překážek, rychlé převody mezi uživateli, které se většinou pohybují v řádech minut.
 
3) Neomezené platby a transparentnost. Podobně jako standardní kryptoměny, i stablecoiny můžete obchodovat, používat, nakupovat či prodávat kdekoliv na světě, kde máte přístup na internet. Všechny transakce jsou přímé a neměnné, (zatím) neexistuje nástroj na jejich blokování či cenzurování, což dává lidem obrovskou míru svobody. Navíc, každý uživatel si může zkontrolovat jakoukoli transakci na síti, bez ohledu na to, zda platbu sám inicioval. Tato transparentnost je však dvousečná zbraň, proto pozor na to, komu a za jakým účelem své měny posíláte.
 
4) No a samozřejmě již opakovaně zmiňovaná cenová stabilita, která minimalizuje kurzové výkyvy a tím pádem i případné finanční ztráty.
 
 
Se stablecoinama jsou však spojeny i určité nevýhody, které je dobré pro úplnost zmínit:
 
1) Centralizace. Většina současných stablecoinů je úzce spojena s konkrétní institucí či organizací, která stojí za jejich vznikem. Jinými slovy platí, že i stablecoin, který je sám o sobě decentralizovaný, je vlastněn konkrétním subjektem, který ho vydává - což ve své podstatě představuje určitý paradox vůči samotné povaze kryptoměn. Je nutné připomenout, že ne pro všechny stablecoiny toto platí, například DAI je plně decentralizovaný, čímž si zachovává odolnost vůči regulační kontrole.
 
2) Přímá závislost na tradičním FIAT trhu. Jak bylo již v první části článku uvedeno, velká část stablecoinů je vázána na fiat měny, zejména dolar a jeho hodnotu. To znamená, že stablecoiny jsou v dnešní době vázány na měny, které již ale dlouhou dobu nejsou kryté zlatem, ani jinou komoditou. Stablecoiny tedy nepřímo podléhají inflaci, nebo jsou vystaveny riziku cenového propadu, například v obdobích prudkých finančních krizí.
 
3) Otřesy na krypto-trhu. Přestože je stablecoinům připisována stálost a nízká míra cenových výkyvů, rok 2018 ukázal, že toto nemusí vždy 100% platit. V říjnu při propadu cen hlavních kryptoměn se totiž propadla i cena stablecoinu Tether, který tehdy klesl pod 1 USD. V březnu 2019 cena spadla dokonce na 0.96 USD. Stále však platí, že volatilita zůstala zanedbatelná, oproti výkyvům tradičních kryptoměn.
 
4) Menší návratnost investic. Obchodníci a investoři obvykle touží po vyšších výnosech, které jsou ale mnohdy spojeny s vyšším rizikem. V případě stablecoinů se z Vás za noc sice milionář nestane - když však tradiční kryptotrh zapláče po výrazném propadu, Vaše portfolio se změní jen minimálně (pokud vůbec).
 
 
V závěru článku se ještě podívejme na predikce, které jsou stablecoinům připisovány na nejbližší roky. Už rok 2020 byl pro ně přelomový - jak uvádí portál Coindesk, hodnota aktiv se zvýšila o 20 miliard dolarů v průběhu roku a tento trend se očekává i v příštích letech. Aktuální data naznačují, že výskyt a využití stablecoinů pomalu začíná nabírat na obrátkách, například mezi Latinskou Amerikou a jihovýchodní Asií, kde jsou nahrazovány tradiční bankovní transfery právě stablecoinama. Pozornost je zaměřena i na stablecoin Diem, dříve známý jako Libra (proslulý díky společnosti Facebook), který si klade za cíl, aby bylo posílání peněz po celém světě stejně snadné jako odesílání e-mailů nebo zpráv na WhatsApp. Zda se vize naplní, snad uvidíme v nejbližší době.
 
 
Stablecoiny jsou určitě zajímavá téma, kterou zřejmě budeme ve společnosti rozebírat stále častěji. Na Vás necháváme, zda přesunete své finance do něcoho jistějšího nebo zůstanete věrni tradičním kryptoměnám, které mají zase své plusy a mínusy.
 
 
Tým Virtual Property