Znáte Cardano?

Vážení klienti naší směnárny,

 

pokud jste alespoň trochu aktivnější v kryptoměnové komunitě a zajímáte se o nové informace, jistě jste již zaslechli alespoň zmínky Cardanu (zkratka pro mince ADA). I my jsme jej použili jako příklad v našem videonávodu jak u nás nakoupit jinou měnu a obecně se jedná o počin, který by do budoucna mohl být jedním z významných hráčů na trhu. Následující článek ale prosím neberte jako investiční doporučení – víte přeci, že my klademe důraz na vlastní rozhodování klienta :) Ale pojďme si přiblížit některé základní informace pro ty z Vás, kdo znají sice název, ale nic více. Třeba Vás to zaujme a pobídne k důkladnějšímu zkoumání.

 

Jednou z nejvýznamnějších osobností v kruzích kolem Cardana (ne-li úplně nejvýznamnější) je Charles Hoskinson. Je spoluzakladatelem a jedním z předních představitelů společnosti Input Output Hong Kong (používaná zkratka IOHK), která se zaměřuje na inovativní kryptoměnové technologie a je jednou z hlavních společností zabývající se vývojem této kryptoměny (společně s Cardano Foundation a Emurgem). Pokud Vám je jméno Charles Hoskinson povědomé, bude to proto, že už je spjaté minimálně s jedním velkým a úspěšným projektem – byl totiž jedním ze spoluzakladatelů Etherea. Také jej známý informační portál Cointelegraph.com letos v lednu zařadil mezi 40 nejdůležitějších/nejvlivnějších lidí kryptoměnové sféry. Pan Hoskinson je velmi komunikačně aktivní a rovněž je zdrojem podstatné části pravidelných informací o postupu vývoje. Netají se tím, že Bitcoin ani Ethereum nepovažuje za ideální řešení a že právě Cardano má mít obmyšlené všechny věci, které on u kvalitní a používané kryptoměny považuje za důležité.

 

Cardano se totiž označuje za kryptoměnu třetí generace – Bitcoin je generace první, protože vlastně celé toto odvětví odstartoval, Ethereum pak je generace druhá, díky novým možnostem a alternativám využití, jako jsou např. chytré kontrakty. Cíle Cardana jsou ale zase o značný kus dále a celkově dosahují obřích rozměrů. Zde vyvstává otázka, zda je bude reálné všechny v rozumném čase splnit, ale to ukáže pravděpodobně až čas. Původní časové plány sice mají poměrně často zpoždění, ale to je dáno i odlišným přístupem k požadované kvalitě pří ostrém spuštění. Vývojáři si stanovili vysoký standart a tak na rozdíl od jiných měn, které se ladí až za chodu, zde bychom při spuštění měli dostat něco, co už bude reálně použitelné.

 

Vývojáři se také netají tím, že jde o projekt akademický (opravdu podložný hromadou odborně zpracovaných materiálů vysoké úrovně), stejně jako komerční a jejich plánované využití na poskytnutí finanční infrastruktury v Africe je opravdu troufalý. Navíc je přístup k vývoji na úrovni "mission critical", což je termín používaný pro systémy, jejichž selhání by mělo katastrofické následky (např. technologie použité při řízení vesmírných letů či nejpokročilejší armádní a letové navigační systémy apod.). Tato kombinace dává vědět, že reálné spolehlivé uplatnění a funkčnost je jednou z hlavních priorit. Co se týká toho uplatnění, Cardano může (a potenciálně má) posloužit jako most mezi různými odlišnými blockchainy (se kterými má umět pracovat) a dokonce i tradičnějšími finančními a bankovními systémy. Pokud by takováto síť opravdu spolehlivě fungovala, byla by jednak velmi robustní a komplexní a jednak by měla obrovské množství využití, které má v oblasti krypta výrazný dopad mimo jiné i na cenu.

 

Používaný systém pro ověřování transakcí bude Proof-of-stake s algoritmem Ouroboros, na kterém bude založen i vznik emisí nových mincí, které poslouží jednak jako odměna pro majitele ke "stakingu" delegovaných ADA a jednak bude navíc část transparentně využívána pro vývojáře. Toto je velmi důležitý fakt, protože většina vývoje decentralizovaných kryptoměn probíhá na dobrovolné bázi – vývojářské týmy pracují zadarmo a jsou odkázány na příspěvky komunity. V jednom z našich dřívějších článků jsme již rozebírali, že toto může ovlivnit nejen kvalitu, ale i směr vývoje ve prospěch těch, kdo přispívají nejvíce. Je proto dobře, že na toto myslí lidé kolem Cardana dopředu od samotného počátku, protože to dlouhodobě může znamenat zásadní rozdíl mezi stabilní cestou a dalším selhávajícím projektem.

 

Momentálně je již několikátý měsíc systém na tzv. testnetu (v testovací fázi), kde se mimo jiné zkouší i model stakingu (který podle všeho v pořádku funguje). Z peněženek si můžete pro držení a správu ADA vybrat například hardwarový Ledger, jako softwarovou alternativu Daedalus či i skrze prohlížeč využívanou Yoroi.

 

Ačkoliv kolem Cardana není rozhodně vše zalité sluncem a zběsilé all-in určitě nedoporučujeme, jedná se o velmi zajímavý počin a vizi s velkým potenciálem, kterou je dobré minimálně po očku zpovzdálí sledovat

 

Pokud Vás tento nástin zaujal a zajímá Vás více, doporučujeme následující zdroje:

 

 

 

Váš tým VirtualProperty