Plošný nálet ETHx2.io na investory skrze informační portály

Vážení klienti naší směnárny,
 
dnes si ukážeme, jak může být těžké filtrovat solidní investiční možnosti za použití známých informačním portálů. Velmi dobře to ukazuje, proč je vhodné spoléhat především na vlastní úsudek, dělat si vlastní průzkum a ne se rozhodovat na základě tiskových zpráv. Ani kryptomédia totiž nejsou výjimkou v tom směru, že si na nich prostě zaplatíte publikování Vašeho článku a za to propagují Váš produkt nebo službu. Nehledě na její věrohodnost nebo solidnost. Člověk by čekal, že v rámci snahy o solidní reputaci se toto bude alespoň nějak filtrovat, ale jak vidno, není tomu tak.
 
Nyní se na hodně takových míst vyrojila "tisková zpráva" ohledně projektu ETHx2.io. Má často naprosto stejné znění a evidentně jde tedy pouze o zveřejněný text, přesně kopírovaný a dodaný objednavatelem. Má se jednat o projekt, do kterého vložíte svoje Ethereum a oni Vám jej zhodnotí o 200%, základní zhodnocovací sazba je 1% na 24h (30% měsíčně!). Minimální vklad 0.1 ETH a čím víc vložíte, tím více Vám vydělají. To je zcela úžasná a unikátní příležitost, že? No právě. Už v tento moment to chce se zastavit a vzpomenout si, kdy naposledy takovýto projekt s takto vysokým zhodnocením nebyl podvod. Napadá Vás něco? Nás také ne. Na první pohled toto působí jako ponzi, které se snaží odůvodnit svá vysoká procenta stále populárnějším institutem stakingu. Je pravda, že ten může vydělávat, ale až tolik?
 
Než si rozebereme základní tvrzení, podívejme se, kdo tento článek publikoval. Šlo např. o servery Cryptonews.com, Crypto-news-flash.com nebo i server Bitcoin.com. Ne jen tyto, ale zmiňujeme je pro jejich známost a využívanost a článek má na všech z nich totožné znění. Zpráva o tom, že se jedná o neoriginální text, dle našeho názoru zodpovědnosti za publikování moc neubírá.
 
Pokud Vás neodradila hned absurdní výše procent, podívejme se na další aspekty z onoho článku. Ten tradičně cílí na to, že je nejistá doba, lidé nemají spolehlivě zajištěnou práci nebo jich naopak dělají i více a právě v tuto chvíli přichází právě tento projekt, aby je všechny spasil. Deklarují, že systém je bezpečný, protože zveřejňují smart contracty a vše je registrováno na skutečnou firmu. Bohužel víme, že ani jedno z toho nemusí nutně být zárukou solidnosti. Bezpečnostní audit, na který se odvolávají, se zabývá teoretickou technickou bezpečností systému a nesouvisí nijak s hodnocením po stránce investiční způsobilosti. Jak to tak bývá, deklarují možnost kdykoliv vybírat, ale ovšem pokud vybírat nebudete, dostanete bonus ke zhodnocení. K tomu všemu celý projekt disponuje několika druhy referenčních programů (affiliate) na bázi MLM.
 
Ti z Vás, kdo četli naše články o základních investorských pravidlech a podezřelých faktorech patrně vědí, kam míříme. Jelikož nemáme neprůstřelné důkazy (ty ostatně u hodně projektů jsou k dispozici až po exitscamu), nemůžeme tvrdit spolehlivě, že ETHx2 je prokazatelně podvod. Ovšem naplňuje zcela jasně značné množství podezřelých faktorů, jejich vystupování a prezentace je naprosto typická pro scamy cílící na méně finančně gramotné a lidi pod tlakem nebo v nedobré situaci a navíc je jejich nabídka zkrátka až moc výhodná – to vše za zřeknutí se kontroly nad svými kryptoměnami. V lepším případě se tedy patrně jedná o HYIP (který teoreticky může po určitou dobu fungovat) a výrazně doporučujeme rozmyslet si investici do podobných projektů, pokud nemáte vyloženě krypto na vyhození. 
 
Minimálně vždy pamatujte na základní investorská pravidla - nevkládat nic, co si nemůžete dovolit postrádat, nepůjčovat si na investici, počítat se ztrátou a diverzifikovat pro zmírnění rizik do různých projektů.
 
Buďte opatrní, nebojte se být při hodnocení kritičtí a nenechte se zaslepit vidinou snadného vysokého výdělku bez práce.
 
 
Váš tým VirtualProperty

zdroj ilustračního obrázku